Historien bag Team Coma
 
Det kom sig egentlig som et udslag fra en lille lukket kreds af hankønsindivider med tendens til ølmaver, tynde arme og begyndende præstationsproblemer. Fundamentet blev startet i 1989 da holdet var på tur til det daværende DDR. Her blev det besluttet at livet er for kort til 11 mandsfodbold og at meningen med livet, lå mere retning af 7 mandsfodbold.

Vi vil have lov til at være drenge i 3 timer om ugen hele året rundt!

Denne kreds mente det nu måtte være tiden til at stifte den første, eneste, ekstremt trendskabende og ægte "Mandehørmsklub" i København. Ideen blev fostret og udmøntet i en generalforsamling, der fandt sted i den mørke vinter 1989.
Og ja! - vedtægter har en sådan klub også! Nuvel det meste går ud på, at man ikke må fraternisere med fjenden (hunkøns-individer), når klubben afholder arrangementer én gang i kvartalet.

Det kan for nogle lyde chauvinistisk, men det er det ikke - tværtimod! Alle medlemmer har en eller anden form for "coma babe" derhjemme. Det skal respekteres og det er en forudsætning for i det hele taget at blive medlem af klubben! Det gælder ikke om "at komme ud og score" når klubben holder arrangementer - men det gælder i aller højeste grad om at hygge sig, klappe hinanden på ryggen, undgå at ryge nogle cigarer, fortælle nogle jokes og drikke et par kasser bajere.

Vi vil have lov til at være drenge i 3 timer om ugen hele året rundt!

Klubben tæller nu 14 regulære hankønsindivider og man har senere af hensyn til arrangementernes kvalitet, begrænset medlemsskaren til maksimalt at være 14.
Siden generalforsamlingen har klubben afholdt arrangementer som rejser med fly, rejser med bus -og altmuligt-andet sportsquiz, musikqiuz, julefrokoster og grillfester. Selvfølgelig godt krydret med, masser af øl og en masse go´ mad.

Vi vil have lov til at være drenge i 3 timer om ugen hele året rundt!

Og hvorfor så lægge en klub der ikke handler om andet på webben? - ja det ved vi egentlig heller ikke, men vi fik sådan en ubændig lyst til at vise, at der altså findes andet at foretage sig end strik, peddirørsfletning og DM i pløjning her på sjælland- så derfor! Hvis du efter at have læst alt dette skulle have et udtalt behov for fortælle os, hvor fedt dette initiativ er - eller f.eks. at vi er en flok narrehatte! - så send os da gerne en mail på...

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Næste Coma et eller andet...
Man Aug 16, 2010 @18:30 - 20:00
FIOV vs Team Coma
Man Sep 06, 2010 @19:15 - 21:00
Team Coma vs NOVO
Man Sep 13, 2010 @18:30 - 20:00
Team Coma vs ET-Klubben
Man Sep 20, 2010 @18:30 - 20:00
RKS vs Team Coma
Man Sep 27, 2010 @17:45 - 19:00
Team Coma vs CSC Dace




Login












Bruger Statistik

Online members
No members online!

Last 10 users
kongen
heimdal
mullah møgøre
Jessen
dkjoan
Jesper
kim
nemo
Damse
jensen
Hvem er online
Vi har 1 gæst online